Preč sú tie doby, keď naše mamičky a babičky vyvárali na vysoké teploty, aby mali istotu, že posteľná bielizeň bude dostatočne čistá a mäkká. Nové trendy v oblasti životného štýlu a ekológia hovoria jednoznačne pre nižšie teploty pri praní a my sme rovnakého názoru.
Doba sa zmenila, dnes máme k dispozícii oveľa výkonnejšie práčky aj pracie prostriedky, a preto si môžeme dovoliť prať na 40 °C. Bežné pracie prostriedky sú navrhnuté tak, aby optimálne fungovali aj pri nižších teplotách a tie vyššie naopak môžu účinok detergentu znížiť.
Z hygienického hľadiska sa odporúča veľmi zašpinená bielizeň vyprať aspoň na 60 °C a vyžehliť. Avšak z hľadiska ekonomického aj ekologického si pri bežnom praní bohato vystačíte so 40 stupňami.
Nižšie teploty pri praní sú šetrnejšie k vláknam aj farbám a vďaka tomu sa bielizeň tak rýchlo neopotrebuje a farby zostanú dlhšie sýte.
Naše bavlnené i mikroplyšové obliečky odporúčame prať vždy naruby, v nepreplnenej práčke a bez optických zosvetľovačov. Pred prvým použitím obliečky vždy vyperte naruby a na 40 °C.
Pri akomkoľvek praní je lepšie práčku neprepĺňať a pri posteľnej bielizni to platí dvojnásobne. V práčke plnej na prasknutie sa bielizeň poriadne nevyperie a zostávajú v nej stopy pracieho prostriedku, pretože nezostane priestor na riadne plákanie.
Pri preplnenej práčke dochádza tiež k väčšiemu pokrčeniu bielizne a poškodeniu potlače. Praním na dve etapy si tiež ušetríte prácu pri žehlení.
zdroj: Gorenje.sk
Pýtate sa, ako môže pranie na nižší stupeň pomôcť životnému prostrediu? Studenšia voda je totiž vo všetkých ohľadoch ekologickejšia a navyše lacnejšia.
Moderné práčky spotrebujú na ohrev vody veľké množstvo elektriny. Pre jednotlivcov sa zníženie spotreby elektriny pri praní môže zdať ako zanedbateľná úspora, ale predstavte si, koľko ľudí si na svete každý deň zapne práčku.